Zakład Balneologiczny

 

Zakład Balneologiczny to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w Sopocie. Znajduje się przed wejściem na molo i już z daleka prezentuje się nietypowo.

Budynek ozdobiony jest rzeźbami syreny i trytona oraz herbem miasta, a okna sali zabiegowej zdobią secesyjne witraże. Naprzeciw znajduje się fontanna, do której pompuje się solankę ze zdroju św. Wojciecha. Uwagę zwraca też oszklona galeria widokowa, która pełni również funkcję latarni morskiej. W 1982 roku Zakład Balneologiczny wpisany został do rejestru zabytków, ale jego historia sięga początków XX wieku (wybudowany w latach 1903-1904). Na ścianie budynku umiejscowiono tablicę upamiętniającą Jana Haffnera byłego lekarza armii napoleońskiej, który osiedlił się na Pomorzu po klęsce słynnego wodza. Zakład Balneologiczny powstał właśnie w miejsce zakładu kąpielowego Haffnera, a koszt inwestycji oszacowano na 460 tysięcy marek.

Balneologia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej, która zajmuje się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin oraz zastosowaniem ich w lecznictwie. Zakład położony jest na terenie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko umożliwia skorzystanie z kąpieli solankowych, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji, krioterapii, kinezyterapii czy rehabilitacji narządów ruchu. Z tego powodu cieszy się niesłabnąca popularnością nie tylko wśród turystów, ale i kuracjuszy.

zakład baneologiczny DSC06120 DSC06122