Willa Herbstów

Nazwa neorenesansowej Willi Herbstów w Sopocie pochodzi od nazwiska Edwarda Herbsta, który był znanym przemysłowcem i przez wiele lat sprawował funkcję prezesa Banku Handlowego w Łodzi. Po przybyciu do Sopotu rozbudował letnią rezydencję Johannesa Icka, w której początkowo wypoczywał tylko podczas sezonu letniego.

Z czasem jednak przeniósł się do niej na stałe i mieszkał aż do śmierci w 1921 roku. Na miejscowym cmentarzu znajduje się nawet zabytkowa Kaplica Herbstów z 1925 roku, odrestaurowana przez specjalistów. Herbst sfinansował budowę hotelu Werminghoff, a jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic (Herbststraße, obecnie ul. Kopernika) w nadmorskim kurorcie. Edward Herbst miał zresztą okazałą rezydencję także w Łodzi, którą można również zobaczyć odwiedzając to miasto.

W 1940 Willę Herbstów zajęły wojskowe władze niemieckie, tworząc w niej lazaret. Niestety willa nie przetrwała działań wojennych i odbudowano ją dopiero w 1955 roku, jednak jej wygląd odbiegał od pierwowzoru. Gaj Królowej Elżbiety przemianowany został na park Haffnera, oficynę z 1896 roku zajęło przedszkole, a ówczesna palmiarnia, zaprojektowana przez Carla Kupperschmitta, zastąpiona została mieszkalnym wieżowcem. Willa Herbstów to jedna z wyjątkowych posiadłości na terenie Sopotu, którą odwiedzały w przeszłości znane postacie.

W tym przypadku był to Wojciech Kossak oraz Wilhelm Hohenzollern (następca tronu Niemiec). Rezydencja znajduje się przy ul. Kościuszki 29, obecnie mieści się tam przedszkole oraz prywatne rezydencje.