Villa Hestia w Sopocie

W Sopocie można podziwiać imponujące rezydencje, których historia często sięga jeszcze XIX wieku. Villa Hestia znajduje się przy ulicy Władysława IV 3-5. Architektem rezydencji był Ernst Reichenberg, który wykonał ją na zamówienie spedytora i armatora z Gdańska, Johannesa Icka.

Obiekt powstał w 1893 roku, a oprócz Icka, mieszkali tu m. in. Margareta von Heyer, Ludwik Mrzyk, Sofia von Manteuffel-Szoege czy Heinrich von Manteuffel. W latach 1947-93 w rezydencji mieścił się Urząd Miejski. Obecnym właścicielem jest firma ubezpieczeniowa Hestia. Swego czasu prowadzona przez Magdę Gessler restauracja znajdowała się na liście najlepszych restauracji w Polsce.

W willi znajduje się także hotel, sala bankietowa i pomieszczenia konferencyjne. Willę Hestia charakteryzuje nie tylko ciekawa architektura budynku, ale i bogaty wystrój wnętrz. Willę odwiedzali znakomici goście z całego świata -Władze Sopotu podejmowały tu królową Holandii Beatrycze czy kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Jeszcze w latach 60. w byłej rezydencji Icka kręcono film „Do widzenia, do jutra”. Budynek posłużył jako dom konsula, ale warto wspomnieć o gwiazdorskiej obsadzie filmu, w którym wystąpili m. in.: Zbigniew Cybulski, Roman Polański czy Jacek Fedorowicz.