Sopocki dworek Sierakowskich

 Klasycystyczny Dworek Sierakowskich to jeden z najstarszych budynków w Sopocie. Od 1974 roku znajduje się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Dzięki tej organizacji w Sopocie prowadzi się działalność kulturalno-edukacyjno-artystyczną na wysokim poziomie.

Historia Dworku Sierakowskich sięga XVIII wieku. Na najstarszym z zachowanych planów Sopotu przedstawiony jest dom letniskowy, należący do Andrzeja Borkmanna, który w tych czasach był burmistrzem Sopotu. W kolejnych latach dwór zmieniał swoich właścicieli, aż do 1797 roku, gdy w wyniku zamiany gruntów z wdową po poprzednim najemcy posesję nabył Kajetan hr. Sierakowski. Sierakowski, który był kasztelanem płońskim i senatorem Królestwa Polskiego rozbudował dworek, urządzając ogród i nadając mu dzisiejszy kształt.

W 1805 roku Sierakowski przekazał dworek swojej żonie Helenie. Ostatnimi prywatnymi właścicielami zostali Gertruda i Fryderyk Kries, a po zakończeniu wojny dworek przejęło miasto. Od 1974 roku znajduje się tu wspomniane TPS, które organizuje szereg imprez kulturalno-artystycznych, w tym całoroczną galerię wystawienniczą „Czwartkowe Wieczory Muzyczne”. W tym dniu o godzinie 18.00 rozpoczynają się występy muzyków zagranicznych, udział biorą także profesorowie i absolwenci akademii muzycznych z różnych miast Polski.

Podczas spotkań „Teatr przy stole” aktorzy odczytują znane i głośne sztuki z całego świata, np. dramaturgów ze Stanów Zjednoczonych i Anglii. W Dworku Sierakowskich znajduje się również Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort, który dba o edukację filmową mieszkańców i turystów, prezentując filmy czy organizując prelekcje specjalistów z branży, m. in. krytyków filmowych, filmoznawców czy wykładowców wyższych uczelni. Inne warte polecenia wydarzenia kulturalne organizowane w klasycystycznym dworku to m. in. „Festiwal Poezji w Sopocie”, „Sopot, ulica Sztuki”, czy liczne wernisaże.

W ostatnich latach dworek został wyremontowany, dzięki czemu właściciele i goście tego wspaniałego obiektu mogą cieszyć się nowoczesnym, odrestaurowanym wnętrzem.  Na parterze budynku podziwiać można kaflowe piece z końca XVIII wieku, rozeta i malowidła na suficie czy zdobione drzwi. W przytulnych wnętrzach dworku można posilić się smacznymi ciastami i deserami, a także napić się piwa czy kawy.

Uwagę zwraca fakt, że choć Sopot to luksusowy kurort, to w kawiarni Młody Baron goście mogą liczyć na atrakcyjne ceny. Dworek jest nie tylko zabytkowym budynkiem Sopotu, ale miejscem które „żyje” cały rok, dzięki licznym wydarzeniom kulturalnym. Autor: