Restauracja Grosser Stern

 

Wielka Gwiazda to skrzyżowanie leśnych dróg spacerowych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dziś Wielka Gwiazda kojarzona jest głównie z walorami przyrodniczymi, kiedyś jednak w tym miejscu funkcjonowała jedyna w swoim rodzaju restauracja.

Restauracja Grosser Stern, czyli Wielka Gwiazda, wybudowana została przez sopocianina Paula Senffa w 1895 roku. Wyjątkowy obiekt od razu zyskał popularność i stał się celem wizyt gości z różnych stron świata. Podczas sezonu kursowała nawet linia tramwaju konnego, którą jednak zawieszono w 1906 roku z powodu ciągłego deficytu eksploatacyjnego. Położona w okolicy w punktów widokowych, lasów i źródełek Wielka Gwiazda wspaniale komponowała się przyrodą. Niestety, restauracja została spalona w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dziś można zobaczyć jedynie fragmenty fundamentów słynnej restauracji.

Pozostałości Wielkiej Gwiazdy otoczone są wielogatunkowym lasem, w którym przeważają buki i sosny. Przebiega tutaj szlak Kartuski, a w miejscu gdzie stała Grosser Stern, krzyżują się szlaki spacerowe prowadzące z Doliny Gołębiowskiej do Leśnej Polany oraz z Doliny Świemirowskiej do Wielkiego Kacka. Okolice Wielkiej Gwiazdy to przede wszystkim malownicze tereny, które są świetnym miejscem do spacerów, turystyki rowerowej czy uprawiania nordic walking.