Opera Leśna

Opera Leśna

 

Sopot to luksusowy kurort, nie bez powodu kojarzony z bogactwem i wielkimi gwiazdami. Wystarczy spojrzeć na listę artystów, którzy gościli na arenie sopockiej Opery Leśnej.

Opera Leśna to nie tylko jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Sopocie, ale także i w całej Polsce. Regularnie występują tam gwiazdy z naszego kraju i zagranicy, a organizowany w Operze Leśnej Sopot Festiwal wielokrotnie przeszedł do historii. Dzięki niemu Polacy na własne oczy mogli zobaczyć gwiazdy zagranicznej piosenki, na sopockiej scenie wystąpili m. in. Elton John, Whitney Houston, Ricky Martin, Katie Melua, Helena Vondraćkova, James Brown, Simply Red, Noorah Jones, Bryan Adams, Johny Cash czy Lionel Richie. Do dziś wspomina się występ Whitney Houston, bowiem Amerykanka bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę organizatorom festiwalu. Zażądała odpowiedniej temperatury na scenie, specjalnej garderoby i specjalnych stref poruszania się wokół niej.  Polskie gwiazdy, które występowały w Sopocie raczej nie miały takich wymagań, a wśród nich były takie sławy jak Irena Jarocka, Jerzy Połomski, Edyta Górniak, Grzegorz Markowski, Kayah, Maryla Rodowicz czy T. Love. Wielu artystów właśnie tu rozpoczynało swoje kariery. Oprócz koncertów bluesowych, rockowych czy festiwali muzycznych, w Operze Leśnej odbywają się też spektakle czy pokazy mody.

Obiekt swoją działalność rozpoczął w 1909 roku, a pierwszym przedstawieniem było „Obóz Nocny w Grenadzie” autorstwa Conradina Kreutzera. Opera Leśna może pomieścić ponad 5 tysięcy widzów i zajmuje powierzchnię 4 hektarów. W 1997 roku oddano do użytku Salę Koncertową, która aktualnie jest siedzibą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Na widowni może zasiąść 300 widzów, a najważniejszy jest fakt, że sala umożliwia granie koncertów także w sezonie jesienno-zimowym.  Warto pamiętać że magię Opery Leśnej tworzy też oryginalne oświetlenie i wyjątkowe położenie w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dla każdego polskiego muzyka występ w Sopocie jest bardzo prestiżowy, na scenie Opery w jednej chwili można zdobyć ogromną popularność…