Kościół św. Jerzego w Sopocie

Kościół św. Jerzego w Sopocie znajduje się w doskonałym punkcie widokowym, na dobrze widocznej z daleka Morskiej Górze. Nas miastem majestatycznie wznosi się jego prosta, bardzo strzelista wieża. Kościół ten to prawdziwa gratka dla miłośników stylu gotyckiego.

Ciekawa jest także jego historia. Kościół został wybudowany w latach 1899-1901. Projekt w stylu neogotyckim wykonał radca Louis von Tiedemann z Poczdamu. Został on następnie zatwierdzony przez cesarza Wilhelma II , jednak pod pewnym warunkiem – podwyższenia wieży kościelnej o 7,5 metra, tak, by była ona widoczna dla statków płynących po całej Zatoce Gdańskiej, na kształt dawnej latarni morskiej.

Budowę ukończono we wrześniu 1901 roku i wtedy też miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego kościoła z udziałem cesarzowej Augusty Wiktorii. Kościoł św. Jerzego jest – co ciekawe i raczej rzadkie – jednonawowy. Ma też tylko jedną, ale za to potężną, smukłą wieżę w stylu nieco średniowiecznym – a konkretniej mówiąc, w stylu południowo – niemieckiego neogotyku.

Fasada jest jasna, kamienna, niczym mur dawnego grodu, a wieżę zbudowano z zachowanej do dzisiaj, czerwonej cegły. Całość wieży od jej podstawy aż po szczyt liczy 47 metrów. Wysoki front kościoła w późniejszych latach dodatkowo obłożono granitem. W środku świątyni można zobaczyć dwa piękne freski z lat 1953-1956, autorstwa Zofii Baudouin de Courtenay z Częstochowy, przedstawiające cud rozmnożenia się chleba oraz najważniejszych polskich świętych.

W bocznym ołtarzu możemy też podziwiać pochodzącą z 1971 roku płaskorzeźbę Matki Bożej Częstochowskiej, sprowadzona tu – kolejna ciekawostka! – aż z kaplicy historycznego statku „Batory”. Z oryginalnego wyposażenia świątyni zachowały się też żyrandole, ławki i organy pneumatyczne produkcji Terletzki i Wittek z Elbląga. Na placu przed Kościołem św. Jerzego stoi do dziś neogotycka kapliczka z figurą św. Wojciecha i ciekawym, ceramicznym daszkiem wspartym na czterech kolumnach, postawiona tu w roku 1909 przez przewodniczącego komitetu budowy kościoła, Hermanna Burruckera.

Sam kościół jest nie tylko ważnym zabytkiem, ale i miejscem ciągle żywym – można tu spotkać wielu mieszkańców Sopotu. Od maja 1945 roku do czasów obecnych służy on także jako świątynia przeznaczona dla żołnierzy i duszpasterstwa wojskowego – kościół garnizonowy i szkolny.