Sopocki kościół „Gwiazdy Morza”

Sopocki kościół „Gwiazdy Morza”

 

Podczas niedawnych prac renowacyjnych w kościele „Gwiazdy Morza” w Sopocie natrafiono na oryginalną sygnaturę tamtejszych witraży. Pochodzą z pracowni Glasmalarei Ferdinand Müller z Quedlinburga w Niemczech. Witraże pochodzą z samego początku XX wieku i są wykonane w stylu neogotyckim.

To wyjątkowy zabytek jak na polskie warunki. Pracownia Müllera słynęła z pięknych, ręcznie malowanych witraży. W sopockim kościele możemy podziwiać je i dziś – znakomicie zachowane i za darmo. Cechuje je bogactwo barw, znakomite projekty graficzne oraz bardzo duże rozmiary. Mimo to witraże z sopockiego kościoła Gwiazdy Morza były jeszcze do niedawna zupełnie anonimowe, wiadomo było jedynie, że pochodzą sprzed pierwszej wojny światowej.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej „Gwiazda Morza” w Sopocie wchodzi w skład archidiecezji gdańskiej. Powstała w 1911 i jest najstarszą parafią w całym mieście. Współczesny Kościół „Gwiazdy Morza” mieści się przy ulicy Kościuszki. Wybudowano go w 1902 roku. W tym samym roku jeszcze sprowadzono do niego trzy dzwony z Apoldy o łącznej wadze 3 200 kilogramów, znakomite organy firmy Saher z Frankfurtu oraz ołtarze z drewnianymi rzeźbami z Monachium.

Nieco później kupiono do kościoła witraże, które znacznie ucierpiały w wyniku wojny. Zdecydowano się je solidnie wyremontować dopiero z początkiem XXI wieku. W ramach tych prac zaplanowano działania konserwatorskie dla wszystkich okien kościoła – a jest ich niemało, bo aż 75. Do szczególnie reprezentacyjnych witraży zalicza się dwie duże, okrągłe rozety o średnicy 3,85 metra. Najlepiej podziwiać je z bliska, z sali dla chóru na piętrze kościoła. Do wartych uwagi należą też ponad metrowe witraże zatytułowane „Święta Maria” i „Chrystus Błogosławiący z Sercem Gorejącym”.W kościele zachowało się także sześć oryginalnych okien z witrażami figuralnymi i zabytkowymi zdobieniami roślinnymi.