Jerzy Haffner

Jan Jerzy Haffner urodził się w roku1775 w Alzacji. Ten słynny lekarz armii napoleońskiej Polakom znany jest przede wszystkim jako założyciel pierwszego kąpieliska morskiego w Sopocie. W 1808 roku przybył do polskie morze jako lekarz wojskowy, bardzo szybko osiedlił się tu, założył rodzinę z rodowitą Gdańszczanką i rozpoczął praktykę lekarską.

Od początku bardzo interesował się sprawami higieny i sportu. To właśnie on w dużej mierze zapoczątkował w dawnym Trójmieście modę na pływanie i aktywny wypoczynek, założył też swe pierwsze zorganizowane kąpielisko w Brzeźnie, na wzór uzdrowiskowej, francuskiej plaży w Dieppe. Szczególnie jednak pokochał Sopot – polubił jego położenie, widoki, bliskość lasu.

W roku 1823 roku podpisał kontrakt na utworzenie zakładu kąpielowego w Sopocie. W ciągu miesiąca i kilku dni obiekt był gotowy i przyjmował pierwszych gości. W rok później Haffner zbudował też w Sopocie (i to praktycznie za własne pieniądze!) znakomicie funkcjonujący dom kuracyjny.

 

 

Jan Jerzy Haffner

 

Jego miłość do miasta znalazła też swoje odbicie w zajęciu się zielenią miejską Sopotu. To właśnie Jan Haffner jako pierwszy założył tu kilka parków i wytyczył ścieżki do współczesnych punktów  widokowych. Także z własnych środków wybudował tu pierwsze, niewielkie drewniane molo, doprowadził do otwarcia pierwszej sopockiej poczty, oraz zainicjował coś na kształt dawnego trójmiejskiego tramwaju – wówczas było to po prostu regularne połączenie dyliżansowe z Gdańskiem.

Można więc powiedzieć, że to za jego sprawą w pierwszej połowie XIX w Sopot zaczął się dynamicznie rozwijać, otwierano tu coraz więcej zakładów i sklepów, budowano nowe domy. Nic więc dziwnego, że ten wielki człowiek, nie urodzony przecież na Pomorzu, doczekał się w Sopocie własnej ulicy.