Imprezy w Sopocie

W Sopocie nie ma czasu na nudę, ponieważ jest to jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc w Polsce. Świadczą o tym liczne imprezy organizowane w tym niewielkim kurorcie – muzyczne, filmowe, sportowe czy teatralne. Naprawdę jest z czego wybierać, można się jedynie martwić że nie sposób być na wszystkich.

Sopot nazywany jest „letnią stolicą Polski”, dlatego najwięcej imprez, zwłaszcza festiwali, odbywa się podczas sezonu wakacyjnego. Przedstawiamy Państwu wybrane wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, które regularnie organizowane są w Sopocie. Sopot Festival odbywający się na słynnej scenie Opery Leśnej jest jednym z największych wydarzeń muzycznych w naszym kraju. Publiczność zawsze może liczyć na występy uznanych gwiazd – śpiewały tu wielkie sławy zarówno polskiej jak i zagranicznej piosenki, m. in. Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Bajm, Elton John, Lionel Richie, Katie Melua, Simply Red czy Whitney Houston. Sopot Festival to impreza z ogromnymi tradycjami, jednak należy wspomnieć również o nowej propozycji dla miłośników muzyki.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic to wydarzenie, które głęboko sięga do korzeni muzycznych, promując dzieła muzyki klasycznej. Do zabytkowego Sopotu taka muzyka pasuje znakomicie, dlatego impreza powinna spotkać się ze sporym zainteresowaniem także w następnych latach. Do klasyki nawiązuje także inny festiwal muzyczny, bardzo ceniony nie tylko w naszym kraju. Mowa oczywiście o Sopot Jazz Festival, który organizuje wspólnie miasto oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

Od ponad 10 lat organizowany jest Sopot TOPtrendy Festiwal, na którym koncertują zarówno najpopularniejsi wykonawcy, jak i młode talenty. Wśród gwiazd warto wymienić choćby takie nazwiska jak Hey, Perfect, Myslovitz, Kayah, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Kombii czy Krzysztof Krawczyk. Sopot nie bez przyczyny jest jednym z najmodniejszych kurortów w Europie. Na molo odbywa się bowiem Sopot Fashion Days, impreza skupiająca stylistów, projektantów i modelów/modelki z całego świata.

Podczas wydarzenia odbywają się pokazy mody, prezentacje nowych kolekcji, można także nawiązać kontakty biznesowe i zawodowe. Jednym z wydarzeń filmowych w Sopocie jest festiwal Orange Kino Letnie, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i mieszkańców Sopotu. Molo zamienia się wtedy w kino plenerowe, a seanse pod gołym niebem na długo zostają w pamięci widzów. Największe hity filmowe podczas tego festiwalu nabierają zupełnie nowego wymiaru. Innym festiwalem filmowym wysokiej rangi jest międzynarodowy Sopot Film Festival, który odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych nadmorskiego kurortu. Można zobaczyć ciekawe produkcje z całego świata, a także poznać twórców i aktorów.

Docenić należy rangę Festiwalu Dwa Teatry organizowanego wspólnie przez Telewizję Polską i Polskie Radio. Impreza transmitowana jest przez telewizję, a podczas festiwalu prezentowane są liczne spektakle i słuchowiska. W rolę jurorów wcielają się znakomite osobistości związane z kulturą teatru, m. in. Janusz Gajos, Juliusz Machulski, Krystyna Janda czy Agnieszka Holland. Wydarzeniu towarzyszą również imprezy dodatkowe, m. in. panele dyskusyjne, koncerty czy spektakle odgrywane na żywo.

Wiele imprez kulturalno-artystycznych organizuje Towarzystwo Przyjaciół Kultury, którego siedziba znajduje się w Dworku Sierakowskich. Są to m. in: „Czwartkowe Wieczory Muzyczne”, „Teatr przy stole”, „Festiwal Poezji w Sopocie”, „Sopot, ulica Sztuki”, wystawy i wernisaże. Szukając wiadomości na temat imprez w Sopocie warto śledzić harmonogram imprez w ERGO ARENA.

Ta nowoczesna hala na granicy Gdańska i Sopotu jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Są to zarówno koncerty gwiazd muzycznych, mecze koszykówki, siatkówki, czy nawet występy amerykańskich zapaśników ze słynnej federacji WWE.

To właśnie w ERGO ARENA po raz pierwszy w Polsce obyła się gala wrestlingu. Warto tylko pamiętać że są to zazwyczaj imprezy komercyjne na które należy wcześniej kupić bilet, zwłaszcza na te najbardziej medialne wydarzenia. Wymienione imprezy to tylko najważniejsze wydarzenia kulturalno-rozrywkowe w Sopocie, oprócz nich nadmorski kurort skrywa jeszcze wiele innych. Wśród nich jest Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT SOPOT, ARTLOOP Festival czy Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Autor: Tomasz Węgłowski