Grodzisko

 

Sopot znany jest z wielu atrakcji, jak np.  molo czy „Monciak”, ale najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest wczesnośredniowieczne grodzisko, położone zaledwie 400 metrów od morza.

Obiekt to pozostałość po umocnionym grodzie, który funkcjonował od VII do X wieku. Archeolodzy, którzy odkryli Grodzisko nie mieli wątpliwości, że to najstarszy zabytek w Sopocie. Jest to więc punkt obowiązkowy podczas zwiedzania kurortu, wystarczy spytać przechodniów o popularną „Patelnię” czy „Górę Zamkową” – obiekt znajduje się przy ulicy Haffnera. Opiekę nad Grodziskiem sprawuję Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Grodzisko miało duże znaczenie strategiczne – położone jest bowiem na trudno dostępnym terenie, na zalesionym wzniesieniu. Pozwalało to ówczesnym mieszkańcom tych regionów na obronę i kontrolowanie możliwych wariantów ataku przez wroga. Dziedziniec grodowy dodatkowo otaczają wały ziemne, oraz potoki Grodowy i Kamienny. Analizując przedmioty znalezione na tym obszarze można też pokusić się o stwierdzenie, że mieszkańcy Grodziska dobrze radzili sobie i żyli w dobrobycie. Świadczą o tym szklane paciorki wytwarzane w warsztatach bizantyjskich w Nadrenii i inne przedmioty. Zresztą jak wyglądało życie w Grodzisku można zobaczyć podczas różnych festynów archeologicznych, prezentowane są wtedy np. walki wojów. Odtworzenie życia wczesnośredniowiecznych Pomorzan to ciekawa rozrywka połączona z walorami edukacyjnymi, warto więc wziąć udział w takim festynie. Skansen cieszy się zresztą sporą popularnością nie tylko wśród młodzieży, to świetna rozrywka również dla dorosłych. 

Oprócz walorów czysto edukacyjnych i historycznych uwagę zwraca malownicze położenie. Bliskość morza i piaszczystej plaży oraz dużo zieleni sprawia, że w Grodzisku można odciąć się od codzienności i zgiełku miasta. ..i przenieść się w czasy wczesnośredniowiecznych Pomorzan.