Browar Bergschlösschen Brauerei Zoppot

Miejsca, które już nie istnieją na mapach miast nie muszą znikać ze świadomości ludzkiej, bowiem przeszłość to fundament przyszłości. Dosłownie i w przenośni. Przy ul. Armii Krajowej 137 stoi osiedle mieszkaniowe, ale „resztki” przeszłości pozostały pod ziemią w postaci fundamentów właśnie. W 1875 roku August Karpiński uruchomił w Sopocie Browar Bergschlösschen Brauerei Zoppot w budynkach nieczynnej cegielni.

27 lat później przedsiębiorstwo przejęła rodzina Michała Wanningera, by po roku browar prowadzili jego dwaj synowie. W tym czasie firma zatrudniała 29 pracowników. 3 lata po objęciu browaru przez Wanningerów Browar Zameczek Górski (polska nazwa Bergschlösschen Brauerei Zoppot) posiadał 4 filie: we Wrzeszczu, w Pucku, w Pruszczu Gdańskim i w Kartuzach. W 1918 wszystko się zmieniło, bowiem browar został zakupiony przez Danzinger Aktien Bierbrauerei (Browar we Wrzeszczu), a następnie zlikwidowany. Historia budynków browarniczych ma bogatą historię, bowiem po zamknięciu Zameczka Górskiego założono mleczarnię, następnie fabrykę mebli, a po zakończeniu II wojny światowej otworzono Sopockie Zakłady Przemysłu Galanteryjnego „Sopotplast”.

W 1994 roku funkcjonowała tam wytwórnia puzzli „Trefl” jednak, ze względu na ryzyko zawalenia się zabytkowego cegielnianego komina w 1997 roku rozebrano go. 4 lata temu cały budynek przestał istnieć, pozostały po nim tylko podziemne fundamenty. W czasach swojej świetności – jako Browar Zameczek Górski – przedsiębiorstwo produkowało 5 rodzajów piwa: Kulmbacher, Angielskiego Portera, Pschorr oraz 2 rodzaje piwa sygnowane nazwiskiem właściciela: Wanninger-Braü – jasne i ciemne, a także Wanninger-Braü ciemne bez zawartości alkoholu.

W browarze pracował „Król Kaszubów”, pisarz ludowy i działacz społeczny – Antoni Abraham. Między 1902 a 1903 rokiem pracował jako woźnica rozwożący piwo. Dzisiaj, odwiedzając ul. Armii Krajowej 137 zobaczymy ładne osiedle zamieszkałe przez zwykłe rodziny. Jednak dla tych, którzy kochają Sopot i całe Pomorze jest to miejsce fascynujące, a jego historia burzliwa.