Dom zdrojowy-Sopot Kwatery

Dom Zdrojowy w Sopocie znajdujący się bezpośrednio przed wejściem na molo to jedna z wielu atrakcji turystycznych tego kurortu. Plac Zdrojowy to coś w rodzaju mniejszego rynku. Stanowi naturalne połączenie mola z głównym deptakiem Sopotu, czyli słynną ulicą Bohaterów Monte Cassino („Monciakiem”).

Obecnie stanowi nie tylko promenadę i miejsce spotkań, ale i główny ciąg komunikacji pieszej w centrum miasta. Znajduje się tu między innymi Sopocka Galeria Sztuki, Towarzystwo Turystyczne, liczne hotele i centra konferencyjne, restauracje i puby. Tu także koncentruje się nocne i wieczorne życie miasta. Centrum tego miejsca to niewielka muszla koncertowa stojąca na Placu Zdrojowym.

Organizowane są tu liczne koncerty i inne występy na żywo, jak również festiwal – impreza folklorystyczna „Cepeliada”, poświęcona przeglądowi rękodzieła i sztuki dawnej z całej Polski. Ma ona miejsce około 1 sierpnia – przez kilka dni sopockie molo i Plac Zdrojowy goszczą twórców ludowych i rzemieślników, oraz polskie zespoły folklorystyczne. Podczas trwania Cepeliady turyści mogą zobaczyć jak powstają różne wyroby rękodzielnicze – w tym ceramika, hafty, koronki, wyroby ze skóry i malarstwo – a także je kupić.

Z kolei pod koniec maja na Placu Zdrojowym odbywają się od niedawna kulinarne wydarzenia z udziałem znakomitych kucharzy z całej Polski – czyli festiwal „Sopot od kuchni” – Slow Food Festival. To okazja, by w miłej atmosferze i często za darmo zakosztować wielu dań egzotycznych i bardzo ciekawych, jak i tradycyjnych potraw polskiej kuchni.

Ale odbywają się tu i poważniejsze ceremonie, takie jak inicjatywa „Światełko dla Polski”, podczas którego 11 listopada co roku sopockie dzieci i młodzież świętują Dzień Niepodległości. Wówczas na Placu Zdrojowym przy muszli wszyscy chętni zapraszani są na koncert pieśni patriotycznych sopockiego chóru Continuo.